Allt på Sjön

Mässan 2025 är avslutad

Har man roligt går tiden snabbt, och nu är årets flytande båtmässa över för denna gång. Vi vill rikta ett stort och varmt tack till alla er som kom och deltog i Allt på Sjön 2025 i Gustavsberg. Tack vare ert engagemang, er nyfikenhet och ert intresse för båtlivet kunde vi tillsammans skapa en helt fantastisk mässa.

Trots ett stundtals svajigt sensommarväder lockade mässan hela 18 500 besökare, vilket vi är oerhört stolta och glada över. Det visar tydligt att båtlivet står starkt, att intresset för att upptäcka skärgården lever i högsta grad och att Gustavsberg fortsätter vara en självklar mötesplats för alla som älskar havet.

På mässan har Nimbus Group gjort många båtaffärer, nya kontakter skapats och samarbeten startats. Precis så vill vi att Allt på Sjön ska vara – en mötesplats där alla som gillar båtlivet kan träffas, inspireras och utvecklas tillsammans.

Vi hoppas att ni, liksom vi, lämnar mässan fulla av energi och inspiration – och kanske med en ny båt på önskelistan. Framför allt hoppas vi att ni är lika stolta som vi över den båtfest vi skapat tillsammans.

Allt på Sjön 29-31 augusti 2025

Tillsammans visade vi hela 20 båtar i sjön, bland annat:

- Nimbus 365, C11 och T9
- Aquador 400 HT och 300 HT
- Axopar 29 och 37
- Nordkapp 905
- Alukin 950 WA, SCR850, C770 och CW850
- Yamarin 59BR, Cross 60 C
- Buster Lx, X, XXL, Supermagnum, Magnum Cabin

Vi vill tacka alla besökare som bidrog till att göra mässan möjlig. Utan er hade Allt på Sjön inte blivit den uppskattade mötesplats den är idag.

Kent Ohlsson

Säljare

Peder Kalling

Senior Advisor

Christer Rexholt

Förs. chef
Publicerat 2025-09-09